Globetrotter, BERGSKE WEEKEND, Lørdag 26. juni 1999
Livsstil: For HF-studerende Anette Lillevang Kristiansen er det blevet en livsstil at rejse ud og studere fremmede kulturer
Af: Annette Holm, Foto: Anette Lillevang Kristiansen
Den 28-årige HF-studerende Anette Lillevang Kristiansen fra Skjern pakkede rygsækken, og så snart skolen var færdig, tog hun på sommerferie. Det er der så mange andre, der gør, men hun har planlagt et smut til det billige Sydøstasien og har blandt andet Bali, Brunei og Borneo som sit rejsemål. For hende er det nemlig blevet en livsstil at rejse ud og studere fremmede kulturer.
Men sådan har det ikke altid været. Hun har bevæget sig fra vild rejseskræk til ubændig rejselyst. Det var en tur til Tunesien, der satte gang i rejseriet, og siden har hun kørt med en bror tværs over USA, været med sin kæreste i Australien og i vinterferien i år med sin mor i Israel og Jordan.
Hun har rejst alene i Egypten, gennem Sydamerika og til Påskeøen. Den sidste store rejse gik til Thailand, Malaysia og Singapore med giraf-kvinderne i Nordthailand og Bali som pludselige indskydelser.
Jeg forbereder mig altid grundigt, sørger for at vide så meget om forholdene som muligt. For eksempel ved jeg, at der i øjeblikket er uroligheder i Indonesien – kristne og muslimer er på kant med hinanden, så måske springer jeg over Java for ikke at droppe ned i al balladen, fortæller Anette L. Kristiansen inden afrejsen.
Hun søger også om nødvendige visa, og så tegner hun altid den højeste forsikring, inden hun tager af sted. Den er hendes sikkerhedsnet, og så bliver hun vaccineret, hvis det er nødvendigt.
Rejseapotek
Når jeg pakker min rygsæk har jeg en sovepose med for en sikkerheds skyld, seks par underbukser og så rejseapoteket. Det er noget af det vigtigste, for hårshampoo kan man købe undervejs, eller også lader man bare være med at vaske hår i tre uger, lyder det fra den vestjyske eventyrer.
Denne gang har hun købt et lille spritapparat, for at hun kan lave sin mad og være mere uafhængig af andre. Hun har også fiskekroge med, men ellers bliver udstyret mere og mere komprimeret. Hun ved af erfaring, hvad hun ikke længere behøver at slæbe rundt med.
Jeg vil helst rejse alene, for når man er to er man mere lukket over for andre. Man har hinanden, men når man rejser alene, kommer man hurtigere i kontakt med folk, for man signalerer, at her er jeg, alene og langt hjemmefra. I nogle kulturer tager man sig af en kvinde, der rejser alene, og vil beskytte hende, mens man i andre regner med, at en enlig kvinde er ude på alting. Så må man sige fra så snart, ens grænser bliver overskredet, siger Anette L. Kristiansen.
Ser folk godt an
Hun erkender, at det gælder om at se folk godt an, men der er meget psykologi i, at man på den ene side er nødt til at passe på, og på den anden side er nysgerrig og kommer med et åbent sind for at se, hvad der sker.
Det er kun få gange, jeg har været ude for ubehageligheder, og så har det været, fordi jeg ikke har tænkt mig godt nok om. Det er godt, at jeg har min vestjyske sindighed, og så ved jeg, at man ikke skal se bange ud, men gå midt på fortovet og lade som om, man er sikker på det hele, siger Anette L. Kristiansen.
Hun regner ikke med, at der bliver råd til dyre rejser nu, da hun er begyndt at læse med henblik på en fremtid som antropolog eller etnograf, men Sydøstasien er billigt, så der kan hun tillade sig at holde sommerferie. Hun arbejder i weekenderne med sit fag som social- og sundhedsassistent, ligesom hun opsøger udstillinger og arrangementer, der kan give hende forøget viden om de fremmede kulturer, som hun interesserer sig for.
Tilpasningsevne
Efterhånden lærer man, hvad man skal gøre, når man er ude at rejse, så der ikke går panik i en. Det er en sjov mekanisme, for når jeg ude, kan jeg længes efter mine varme seng og mad hver dag. Jeg kan synes, det er vildt, hvad jeg laver, men når jeg sidder i flyveren på vej ud, så er jeg i det, så kører det bare, for jeg har en stor tilpasningsevne, fortæller Anette Kristiansen. Hun glæder sig meget til gensynet med sine venner på Bali, som hun besøgte sidste år, men turen skal gerne gå videre til Borneo via Brunei, hvis hun altså finder nogle malaria-piller, hun kan tåle. Ellers må hun nok droppe Borneo, selv om hun har meget lyst til en trekkingtur på et bjerg, der hedder Mount Kinabulu.
Selv om der er uroligheder på Java er der et buddhist-tempel i Borobodur, som hun gerne vil se, og Komodo-øen med de store varaner ligger i området, og så har hun en meget afsides liggende stamme på New Guinea i tankerne. Den så hun tilfældigt noget om i fjernsynet og fik lyst til et besøg. Sådan var det også med giraf-kvinderne i Thailand, som hun læste om i flyveren på vej ud.
Nogle gange er det meget svært at gennemføre, når jeg får alternative rejseplaner, og andre gange går det let. Jeg tror nok, at besøget hos stammen på New Guinea skal have et formål. Den kan man ikke besøge som turist, men det skal være i forbindelse med et studium, for det kræver tolk og meget mere planlægning, resignerer Anette L. Kristiansen, der er hjemme igen dagen før, hun igen skal begynde skolen i begyndelsen af august. Hun funderer over et spørgsmål om rejseriets bagside, men kan kun finde på en, nemlig at hun ofte keder sig, når hun rejser. Der er megen spildtid, når man skal sidde og vente i en sløv lufthavn, men så læser hun, og så skriver hun om sine oplevelser, for det synes hun er vigtigt for at fastholde indtrykkene af alt det, hun oplever og lærer om fremmede kulturer.

